Lepiej trzymać walutę czy wymieniać?

Niedziela 3 marzec 2013 16:14Zgłoś nadużycie
Darek
Darek
Frankfurt/Poznań
Temat postu: Lepiej trzymać walutę czy wymieniać?

Tak się składa, że od wielu lat pracuję w Niemczech, ale w specyficznym wymiarze pracy.

Tzn. trzy tygodnie tam, dwa tygodnie w Polsce. Muszę wymieniać jakieś pieniądze, aby żona z córką miała za co przeżyć w kraju, ale zawsze coś tam co miesiąc mi zostaje w euro.

Zastanawiam się, czy lepiej to wymieniać na złotówki czy jednak lepiej trzymać część oszczędności w obcej walucie?

W końcu różnie to bywa z tą naszą złotówka. Raz jest na plusie, raz na minusie - przy większych kwotach nawet kilka groszy różnicy przy wymianie EUR/PLN robi ogromną różnicę.

Macie jakieś przemyślenia/doświadczenia w tej kwestii? Bo z tego co widzę, to nie brakuje np. kont oszczędnościowych w EUR w polskich bankach, tyle że oprocentowanie takich depozytów raczej nie powala. :(

Ostatnio edytowane przez KredytnaM; Piątek 29 marzec 2019 7:55
Piątek 8 marzec 2013 22:18Zgłoś nadużycie
Gabryś
Gabryś
Tarnów
Temat postu: Lepiej trzymać walutę czy wymieniać?

Na twoim miejscu trzymałbym jednak walutę euro, jeżeli nie masz potrzeby wykorzystania tych pieniędzy w polskich złotówkach. Załóż sobie konto walutowe w euro w dowolnym banku, na takim koncie możesz zakłądać sobie lokaty terminowe, gdzie docelowo takie oprocentowanie lokat walutowych jest na poziomie 1 %. Dużo i mało, zważywszy, że euro jest silną walutą, o wiele silniejszą niż polska złotówka.

Skomentuj wypowiedź

Reklama
Sobota 9 marzec 2013 9:37Zgłoś nadużycie
Mirek
Mirek
Szczecin
Temat postu: Lepiej trzymać walutę czy wymieniać?

Jestem w podobnej sytuacji, jak Ty i mam taki patent:

To co muszę wymienić na życie, to oczywiście wymieniam (online, w kantorze Alior Banku - bo mają najlepsze kursy na polskim rynku, a do tego wymiana trwa dosłownie trwa kilka minut, bez ruszania się z domu). Resztę trzymam w walucie (tj. w euro).

Dlaczego?

Bo tak jak wspomniała moja przedmówczyni - euro to dużo mocniejsza waluta, niż polski złoty. Dodatkowo kurs EUR/PLN waha się tak mocno, że mając np. 50 000 euro oszczędności raz masz 160 000 zł, a raz 210 000 zł - bo chyba każdy pamięta, jak kilka lat temu euro było w Polsce po jakieś 3,20 (a ja pamiętam, że wymieniałem raz w Krakowie po 3,18), a obecnie EUR jest po jakieś 4,10 (kantor Alior Banku, kurs z dzisiaj).

Załóż sobie konto walutowe (oszczędnościowe) np. w Alior Banku (w razie czego łatwo wymienisz gotówkę w ich kantorze online, bez oczekiwania na przelewy). Procent co prawda śmieszny, ale zyskasz na kursie EUR/PLN, który będzie raczej rósł, aniżeli spadał. :)

Skomentuj wypowiedź

Piątek 29 marzec 2019 7:55Zgłoś nadużycie
drol
drol
Temat postu: Lepiej trzymać walutę czy wymieniać?

Tą część pieniędzy, którą przeznaczasz na wydatki w Polsce czy też dajesz żonie możesz wymienić w każdej chwili w e-kantorze, jest to najlepsze rozwiązanie. Możesz swobodnie zarządzać pieniędzmi , realizować przewalutowania zgodnie z potrzebami. Polecam Ci Pluskantor.pl, bo tam przewalutowanie jest kwestią paru sekund dosłownie, następnie z tego kantoru możesz przelać pieniądze na każdy rachunek w Polsce i za granicą.

Skomentuj wypowiedź

Reklama