Emerytura hipoteczna - co to jest?

Czwartek 28 luty 2013 20:40Zgłoś nadużycie
Rozum
Rozum
Bytom
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

Słyszałem, że jest taki produkt jak emerytura hipoteczna. Ale żadnych nawet takich pobieżnych informacji na temat renty hipotecznej nie czytałem. Może ktoś wie, wytłumaczy na czym polega taka emerytura hipoteczna i czy ona jest opłacalna?

Ostatnio edytowane przez KredytnaM; Sobota 8 czerwiec 2013 14:16
Niedziela 3 marzec 2013 9:33Zgłoś nadużycie
Darek
Darek
Piaseczno
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

Emerytura hipoteczna?

Raczej chodzi Ci o zastawienie hipoteki i wypłacanie przez bank co miesiąc (lub co kwartał) określonej sumy pieniędzy emerytowi czy renciście.

W praktyce to nic innego, jak odwrócona hipoteka. :)

Jest coś takiego na polskim rynku, ale trzeba dobrze poszukać, bo banki nie reklamują tego szeroko. Bardzo często jest to opcja dostępna jedynie dla klientów bankowości osobistej lub prywatnej.

Co do tego czy się opłaca...

Moim zdaniem niestety nie. Swego czasu (kilka miesięcy temu) czytałem, że przy mieszkaniu wartym 480 000 zł w Warszawie bank jest w stanie wypłacić maksymalnie 42% wartości mieszkania (całościowo). Wychodzi jakieś kilkaset złotych miesięcznie. Dla niektórych to może być sporo. Ale raczej nie warto, bo po naszej śmierci bank zabierze mieszkanie za przysłowiowy bezcen. :)

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Poniedziałek 4 marzec 2013 17:47 | Gość

42% to by było całkiem sporo w porównaniu z tym co ja czytałem, gdzieś pisano o max 30% albo co gorsza o sytuacji gdzie emerytce 70 letniej zaoferowano rentę hipoteczną w wysokości 400 zł miesięcznie w zamian za mieszkanie warte 300 tys. zł, bandytyzm w biały dzień

Poniedziałek 11 marzec 2013 18:20 | Gość

no propozycja nie powiem, złodziejstwo w biały dzień w białych rękawiczkach

Reklama
Niedziela 3 marzec 2013 12:26Zgłoś nadużycie
Sylwia
Sylwia
Mińsk Mazowiecki
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

Lepiej sprzedać mieszkanie przeprowadzić się do innej miejscowości, gdzie ceny mieszkań są ponad dwukrotnie niższe niż tam gdzie mieszkaliśmy do tej pory. Będziemy mieć nadal jakiś majątek w postaci zakupionego nowego mieszkania, a także pieniądze w połowie po sprzedanym mieszkaniu. To po co nam tamka emerytura hipoteczne?

Skomentuj wypowiedź

Niedziela 3 marzec 2013 16:01Zgłoś nadużycie
Mati
Mati
Sopot
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

Istnieją ludzie, którzy np. nie mają dzieci, zostają nagle sami (bez współmałżonka) i mają głodową emeryturę.

Kiedy były dwie emerytury (np. 1500 zł + 1000 zł) to się jakoś żyło, ale kiedy została tylko jedna (np. 1000 zł) to już nie ma jak związać przysłowiowego końca z końcem.

Dla takich ludzi jest odwrócona hipoteka, z której można dostać kilkaset złotych miesięcznie do emerytury.

W powyższym przypadku nie wchodzi opcja np. sprzedaży mieszkania i przeprowadzenia się do dzieci - bo zwyczajnie ich nie ma. Dodatkowo warto wspomnieć, że osoby starsze bardzo niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania. :)

Dlatego też banki żerują na takich "owieczkach" goląc je, jak tylko się da. Niestety taka jest polska (i nie tylko) rzeczywistość sektora finansowego. ;)

Skomentuj wypowiedź

Niedziela 3 marzec 2013 18:51Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

jawny przekręt w biały dzień, uważajcie na takie twory jak fundusz hipoteczny i inne wynalazki tego typu, naciągają starszych ludzi oferując kilkaset zł miesięcznie w zamian za przepisanie mieszkania, złodziejstwo w biały dzień w białych rękawiczkach, trzeba nie mieć sumienia albo być wyjątkowym s..synem żeby dorabiać się w ten sposób, ostrzeżcie bliskie wam osoby które mogą być "narażone" na takich oszustów

Skomentuj wypowiedź

Poniedziałek 4 marzec 2013 16:33Zgłoś nadużycie
Jelonek
Jelonek
Łódź
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

Dodam, że jest to jawne oszustwo, które ma uregulowania prawne, rząd tego kraju toleruje takie praktyku okradania biednich emerytów i rencistów z dorobku ich życia. To jest kolejny przykład jak w Polsce "goli się" szaraczków, bo tak jest z ZUSem, OFE oraz podatkami, kredytami gotówkowymi, a także nawet z kredytami hipotecznymi.

Skomentuj wypowiedź

Sobota 8 czerwiec 2013 14:16Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Emerytura hipoteczna - co to jest?

banki nie oferują odwróconej hipoteki

Skomentuj wypowiedź

Reklama