Kredyt hipoteczny się nie opłaca!

Niedziela 10 marzec 2013 7:10Zgłoś nadużycie
Władek
Władek
Zakopane
Temat postu: Kredyt hipoteczny się nie opłaca!

Zastanawialiście się, ile oddacie bankowi biorąc np. 300 000 zł na 30 lat? :)

Z tego co wiem (np. pośród moich znajomych), to mało kto sobie to przelicza na poszczególne lata, a procent składany to klucz do zarobku - w tym przypadku dla banku.

Pożyczając 500 000 zł na ładne trzy pokoje w Warszawie przez 25-30 lat oddacie minimum drugie tyle. Czy warto?

Jest jeden inny patent - rodzice kupują mieszkanie dzieciom, a dzieci odkładają na mieszkanie dla swojej pociechy.

Odkładając 2000 zł miesięcznie mamy w ciągu roku ponad 24 000 zł (bo przecież dochodzi jeszcze jakiś procent na koncie oszczędnościowym). Tym sposobem w ciągu 15 lat mamy jakieś 400 000 zł (o ile nie więcej). Taka kwota pozwoli już na zakup mieszkania dla naszego dziecka.

Wiadomo, 2000 zł miesięcznie to dla niektórych jest dużo pieniędzy - ale czy nie lepiej zacisnąć pasa na 15 lat, niż pogrążyć w kredycie nasze pociechy? ;)

Ostatnio edytowane przez KredytnaM; Sobota 8 czerwiec 2013 14:23
Niedziela 10 marzec 2013 7:22Zgłoś nadużycie
Tina
Tina
Wałbrzych
Temat postu: Kredyt hipoteczny się nie opłaca!

To wy tak dobrze zarabiacie w Zakopanem, że 2000 złotych udaje się wam odłożyć przez tyle lat każdego miesiąca? Chyba, że to jest jakaś prowokacja z twojej strony? O co tutaj chodzi, ale masz rację, jak drogie są kredyty hipoteczne w Polsce, oprocentowanie takich kredytów hipotecznych, ale także kredytów gotówkowych jest na bardzo wysokim poziomie niespotykanym jak na przykład w Niemczech.

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Niedziela 10 marzec 2013 7:52 | Władek | Zakopane

Mówię przykładowo, choć szczerze mówiąc odkładam nieraz nawet trochę więcej. :D

Ja mam nieco ponad 4000 zł na rękę, żona 2500 zł z groszami. Wynajmujemy też mieszkanie w Krakowie po teściach. Razem 8000 zł miesięcznie - nie licząc np. jakiś tam odsetek z lokat. Bez problemu można odłożyć 2000 zł miesięcznie - pomimo tego, że wcale nie jesteśmy jacyś zamożni.

Żyjemy jak normalni ludzie - nawet nie mamy własnego samochodu (dostałem firmowy, którym się poruszamy także prywatnie).

Sobota 8 czerwiec 2013 14:23 | Gość

a co w tym dziwnego, ja odkładałem 2 lata temu po 3 tys. miesiecznie, ale w zeszłym roku już musiałem sięgnąc po oszczędności żeby utrzymac rodzinę, takie to cuda na zielonej wyspie, martwię się teraz co będzie za rok dwa

Reklama
Niedziela 10 marzec 2013 8:44Zgłoś nadużycie
Paweł
Paweł
Szczecin
Temat postu: Kredyt hipoteczny się nie opłaca!

Wszystko ładnie, pięknie... Ale przecież nie da się odkładać powiedzmy tych 2000 złotych miesięcznie jedynie dla mieszkanie dla dzieci!

A jak np. zachorujesz albo umrze Ci ktoś z rodziny to skąd weźmiesz pieniądze?

Moim zdaniem lepiej stosować opcję dziedziczenia majątku. Np. umierają dziadkowie, to wnuczek/wnuczka dostaje po nich dom czy mieszkanie. Jak mu nie pasuje to niech sprzeda i kupi coś innego (np. od dewelopera). Co za problem? :)

Zawsze można dołożyć parę złotych i kupić coś większego, ale odłożyć kilkaset tysięcy złotych naprawdę nie jest tak łatwo, jak się mówi - zwłaszcza jeśli np. choruje się i trzeba sporo płacić za leki czy wizyty lekarskie.

No i najważniejsze - wszystkiego się nie przewidzi. Kto wie po ile będą mieszkania za 10-20 lat? Ile będzie warte dzisiejsze np. 300 000 zł? A może wejdzie euro i zostanie nam co najwyżej na działkę rekreacyjną pod miastem? ;)

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Niedziela 10 marzec 2013 11:12 | Mirek | Klucze

Poruszyłeś ważny temat - temat inflacji. :)

Wiele osób odkłada i myśląc, że pieniądze ich uratują. Wszyscy chyba pamiętają, ile można było kupić np. 10 czy 15 lat temu za 100 zł. A ile można za tyle samo pieniędzy kupić dzisiaj np. chleba, benzyny czy wody mineralnej?

To, że ktoś zaoszczędzi nawet kilkaset tysięcy złotych nie ratuje go przed "złem tego świata" - a dokładnie świata finansowego. Czasem lepiej nie mieć oszczędności, ale żyć jak człowiek - w końcu żyje się tylko raz - niż za wszelką cenę oszczędzać, a w ostateczności i tak "dziadować". Przynajmniej takie jest moje zdanie, poparte doświadczeniem życiowym (czasy transformacji ustrojowej i "te" rzeczy). ;)

Niedziela 10 marzec 2013 19:23Zgłoś nadużycie
Nikoś
Nikoś
Augustów
Temat postu: Kredyt hipoteczny się nie opłaca!

Ale Mirek jednak warto oszczędzać, choćby po to, aby jednak nie mieć kredytów, tylko z oszczędności kupować rzeczy, na które do codziennych wydatków się nie zaliczają. A tak to wydaje mi się, że warto oszczędzać na jakiś określony cel, jak na przykład na zakup ziemi, działki, to już nie są wydatki kilkaset tysięcy złotych, ale już za kilkanaście tysięcy złotych można zainwestować choćby w działkę rekreacyjną.

Skomentuj wypowiedź

Reklama