Rodzina na swoim PKO BP - kredyt hipoteczny na budowę domu

Pytanie o wydłużenie okresu karencji

Sobota 18 sierpień 2012 23:47Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Rodzina na swoim PKO BP - kredyt hipoteczny na budowę domu

witajcie, proszę o pomoc. Mamy kredyt hipoteczny na budowę domu PKO BP Rodzina na Swoim. Okres wypłaty transz został w umowie ustalony na 2 lata i trwa do 31.07.2013 roku. Co dziwne, okres zakończenia budowy też został wyznaczony na tą datę (co się wg mnie kłóci). Chcielibyśmy wydłużyć okres oddania budowy do 36 miesięcy lub chociaż 30 msc. Czy jeśli teraz wypłacę cały kredyt (ostatnią transzę), to bank nie bedzie robił problemów z przedłużeniem terminu oddania budowy? ( wniosek o przedłużeniu okresu, z tego co wiem, składa się tuż przed tym terminem). Czy wypłata całości kredytu rzutuje na możliwość wydłużenia okresu oddania budowy? Po prostu chcę uniknąć sytuacji, kiedy w PKO mi powiedzą, że we wrzesniu 2012 roku wzięłam ostatnią transzę, a w lipcu 2013 roku wystepuję o wydłużenie - to co robiłam przez te kilkanaście miesięcy?? Proszę poradźcie, może ktoś miał podobną sytuację?

Ostatnio edytowane przez KredytnaM; Wtorek 25 kwiecień 2017 9:13
Niedziela 2 grudzień 2012 12:18Zgłoś nadużycie
Mateusz
Mateusz
Kraków
Temat postu: Rodzina na swoim PKO BP - kredyt hipoteczny na budowę domu

Przy budowie domu na kredyt bank przeprowadza co pewien czas (np. co miesiąc lub co wypłatę jednej transzy kredytowej) inspekcję na budowie. Wątpię, że PKO BP zgodzi się na wypłatę ostatniej transzy kredytu teraz, a oddanie budowy za np. 3 lata. Mógłbyś bowiem przez np. 2 lata trzymać pieniądze na lokacie czy grać nimi na giełdzie, a w ciągu pół roku "od ręki" skończyć budowę domu. :)

Bank nie jest głupi, dlatego może się zgodzić na odroczenie terminu oddania budowy, ale wraz z tym przesunie terminy wypłaty kolejnych transz kredytu. Moim zdaniem niezbędny będzie w tym celu aneks do umowy kredytowej - co z pewnością wygeneruje dodatkowe koszty okołokredytowe dla Ciebie.

Skomentuj wypowiedź

Reklama
Środa 5 grudzień 2012 7:32Zgłoś nadużycie
Krzysztof
Krzysztof
Janki
Temat postu: Rodzina na swoim PKO BP - kredyt hipoteczny na budowę domu

Tak jak poprzednik - bank nie jest głupi. :)

Nie wypłaci Ci wszystkich transzy kredytu teraz i nie poczeka na dokończenie budowy np. 3 lata, bo zdaje sobie sprawę z tego, że w międzyczasie Ty możesz tymi pieniędzmi obracać i zarobić nimi nie na jeden, a na trzy domy.

Można odsunąć termin odbioru budowy, ale wraz z nimi przesunięte zostaną także transze wypłaty kredytu. Będzie potrzebny aneks do umowy (z pewnością płatny, niewykluczone że nawet kilkaset złotych). Istnieje też możliwość, że w związku ze zmianą umowy każą Ci oddać ostatnią transzę kredytu, a oddadzą Ci dopiero, jak część budowy będzie zakończona (rzecz jasna oceni to rzeczoznawca, za którego musisz zapłacić - też ok. 100-500 zł za jedną wizytę na budowie).

Nie będzie łatwo (zważając na fakt, że to PKO BP), ale próbować zawsze można. :D

Skomentuj wypowiedź

Środa 5 grudzień 2012 21:35Zgłoś nadużycie
gafan
gafan

Postów: 9
Łódź
woj. łódzkie
Na forum od: 2012-11-28
Temat postu: Rodzina na swoim PKO BP - kredyt hipoteczny na budowę domu

W umowie kredytu hipotecznego są pewne zapisy, jeżeli chodzi o terminy oraz podział transz, więc tego na ogół sztywno trzymają się banki, a zwłaszcza PKO BP (znam doskonale). A jak nie wyiazuje się z terminów taki kredytobiorca, to bank może odstąpić od umowy, po prostu ją wypowiedzieć kredytobiorcy, żądając natychmiastowej spłaty zaciągnietego kredytu hipotecznego.

Skomentuj wypowiedź

Wtorek 6 maj 2014 21:31Zgłoś nadużycie
Wipiór
Wipiór
Tychy
Temat postu: Rodzina na swoim PKO BP - kredyt hipoteczny na budowę domu

To bank pożycza pieniądze na kredyt hipoteczny, więc nadzoruje wypłatę kolejnych transzy, a te są uzależnione od stanu budowy i czy pieniądze z poprzednich transzy kredytowych zostały wydatkowane w ten sposób, że stan budowy pozwala na wypłatę kolejnych transzy kredytowych. A wszystko sprawdza i nadzoruje rzeczoznawca budowlany na zlecenie banku.

Skomentuj wypowiedź

Reklama

Podobne wątki

Tytuł wątkuOstatnia wiadomość

Rodzina na swoim jaki bank wybrać?

napisany przez: sandik; Czwartek 22 listopad 2012 17:25

Rodzina na swoim wspiera kogo?

napisany przez: Jacek; Czwartek 31 styczeń 2013 18:16

Rodzina na Swoim - jaka różnica w ratach

napisany przez: Tymoteusz; Wtorek 12 luty 2013 18:19

Praca za granicą a kredyt hipoteczny w Polsce

napisany przez: michal; Czwartek 27 grudzień 2012 16:03