Kredyt refinansowy - Co to jest?

Przeglądając oferty banków, które promują swoje oferty, można w nich spotkać bardzo różne rodzaje kredytów. Czasami nawet trudno domyśleć się po ich nazwach, do sfinansowania jakiego rodzaju inwestycji one służą. Do jednych z takich stosunkowo mało popularnych kredytów należy kredyt refinansowy.

Jest to specjalny produkt bankowy, który jest przeznaczony na spłatę innych zobowiązań finansowych zaciągniętych w jednym lub nawet kilku bankach. Czy jest w ogóle sens zaciągać kolejny kredyt, aby spłacić poprzednie? Może nie zawsze, ale zwykle bardzo się to opłaca.

O kredyt refinansowy, ubiegają się zazwyczaj osoby, które kilka lat wcześniej zaciągnęły kredyt hipoteczny. Zwykle te stare kredyty, zawierane były na dużo gorszych warunkach niż te, które są oferowane dzisiaj, więc pobierając taką samą kwotę kredytu wcześniej i dzisiaj, różnica w racie może być bardzo duża. Nad taką ofertą, powinny się również zastanowić wszyscy ci, którzy mają kilka mniejszych kredytów, bardzo często w różnych bankach, czy też zobowiązania po zakupie towaru w systemie ratalnym. Muszą w związku z tym płacić co miesiąc może niezbyt wysokie raty, ale ponieważ jest ich kilka, w sumie tworzą dosyć dużą kwotę. Powoduje to często problemy z ich terminową spłatę, co później niekorzystnie wpływa na historię kredytową. Po spłacie tych wszystkich drobnych zobowiązań, kredytobiorcy pozostaje tylko jeden kredyt, zwykle rozłożony na długi czas więc i miesięczna rata nie obciążą domowego budżetu aż tak bardzo.

Jako zabezpieczenie kredytów refinansowych, stosuje się zwykle hipotekę. Jest to najbardziej preferowany przez bank zastaw, ze względu na jej wysoką wartość. A co najważniejsze, wartość ta zazwyczaj wraz z upływem czasu rośnie. Jest to niezwykle ważne dla kredytodawców, gdyż nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa kredytobiorców za kilka lat, gdy w dalszym ciągu będzie on zobowiązany do spłat rat kredytu. Tylko w nielicznych przypadkach stosuje się inne zabezpieczenie, jakim jest na przykład poręczenie osób trzecich.

Forum - Opinie

Poniedziałek 27 sierpień 2012 11:19 Gość

jakie masz teraz warunki, w jakiej walucie masz kredyt?

Wtorek 21 sierpień 2012 14:45 Gość

mam kredyt hipoteczny w banku pekao zaciągnięty 4 lata temu, gdzie najkorzystniej można go refinansować dzisiaj?

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

Cześć wszystkim, byłem w stanie uzyskać pożyczkę od wiarygodnej agencji pożyczkowej po tym,...

Najnowsze opinie klientów