Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych

Jest to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych. Innymi słowy kredytów na zakup pierwszego mieszkania dla młodych Polaków. Ma być on odpowiednikiem programu Rodzina na swoim, który zakończony został w 2012 roku. Jednak, aby skorzystać programu trzeba spełniać szereg warunków. Selekcja dokona się, więc sama, ustawodawca postarał się żeby niewielu młodych otrzymało pomoc.

Programem objęte są nie tylko małżeństwa, ale też tzw. single. Jednak muszą być to osoby do 35 roku życia. W przypadku małżeństw może być to wiek młodszego z małżonków.

Koniecznie mieszkanie i koniecznie nowe

Pomocy od państwa nie otrzymają osoby, które posiadają już lokale mieszkalne, jak również Ci, którzy są współwłaścicielami nieruchomości. Dużą przeszkoda jest również fakt, że nabywane lokale nie mogą pochodzić z rynku wtórnego. Dofinansowania nie otrzymają osoby zainteresowane zamieszkaniem w domach jednorodzinnych oraz Ci, którzy chcieliby swój pierwszy dom wybudować sami. Samo przez się mówi, więc, że jeżeli chcemy skorzysta c programu zamieszkać trzeba będzie w mieście.

50 proc. pokrycia kosztów 50 m kw

Kredyt mieszkaniowy musi pokryć, co najmniej 50 proc. ceny lokalu. Kredyt udzielany będzie jedynie w złotówkach. Jeżeli chodzi o potencjalne mieszkanie to jego powierzchnia nie może przekraczać 75 m kw. Dofinansowane zostanie jednak jedynie 50m kw powierzchni.

Korzystniej dla mających pociechy

Bezdzietni nabywcy mieszkań mogą liczyć na dofinansowanie do 10% wartości mieszkania. Osoby posiadające na utrzymaniu 1 dziecko otrzymają 15 proc. dofinansowania. Jeżeli w okresie pięciu lat od zaciągnięcia kredytu na świat przyjdzie kolejny potomek rodzice otrzymają wsparcie, w wysokości 5 proc. Jeżeli zainteresowani kredytem Mieszkanie dla Młodych nie posiadają zdolności kredytowej mają oni możliwość przystąpienia do kredytu z kredytobiorcą, wykazującym się wyższymi dochodami. Musi być to członek bliskiej rodziny.

Zakaz sprzedaży na 5 lat

Kolejną przeszkodą jest fakt, że jeśli w ciągu 5 lat od zakupu jeśli zdecydujemy się sprzedać mieszkanie dopłatę będziemy musieli zwrócić. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której za uzyskane pieniądze kupimy kolejne mieszkanie. Wówczas dopłatę możemy zatrzymać. Podsumowując program jest atrakcyjny dla osób, które posiadają dzieci lub zamierzają je posiadać w ciągu najbliższych 5 lat. Poszukują niewielkiego mieszkania na rynku pierwotnym. Ograniczeniem jest tez fakt, że na każdy rok obowiązywania programu przewidziany jest limit. Nie ma, więc pewności, że jeśli nawet kredytobiorca spełniał będzie kryteria to kredyt otrzyma. Program potrwa 5 lat. Obejmie 115tys. beneficjentów. Będzie kosztował budżet ponad 3 mld złotych. Ma wejść w życie z początkiem 2014 roku. Jest to informacja o tyle, korzystna, że to, 10% które otrzymaj a młodzi z budżetu pokryć może wkład własny, który właśnie w wysokości 10% od nowego roku najprawdopodobniej wymagany będzie w przy zaciąganiu kredytów hipotecznych.

autor: Żaneta Pilarska

Forum - Opinie

Piątek 22 styczeń 2016 20:02 Gość

nikt niestety

Środa 6 styczeń 2016 18:17 Gość

czy są jakieś plany zmian w dofinansowaniu mdm na 2016 rok?

Piątek 15 maj 2015 14:58 Gość

weź kredyt, tylko kto mi go da z zarobkami z minimalną krajową

Czwartek 29 maj 2014 22:59 Felek | Kutno

Amelia ma rację, szukałbym w innym banku kredytu Mieszkanie dla Młodych, to co zyskacie na premii w tym programie, stracicie w najbliższym czasie w Getin Banku. To polski bank, ale niestety niezbyt przychylny dla Polaków, którzy biorą kredyt nie tylko kredyty hipoteczne w Getin Banku.

Czwartek 29 maj 2014 22:32 Marcin | Katowice

Witam wszystkich, aktualnie poszukuję mieszkania z programu MDM na śląsku, jednak boję się kupować od niesprawdzonych deweloperów. Czy mógłby ktoś mi polecić jakieś mieszkania od dewelopera na śląsku, a już super byłoby, gdyby dało się skorzystać z programu MDM. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Czwartek 3 kwiecień 2014 22:48 Gość

Ja mam kredyt w Getin Banku, do tej pory spłacam raty na czas i nie mogę narzekać, żadnych problemów. Co do problemów z działem windykacji to wydaje mi się, że w żadnym banku nie jest to zbyt miły dział.

Czwartek 3 kwiecień 2014 19:17 Jarek | Częstochowa

Też nie podzielam waszego optymizmu z kredytem hipotecznym w Getin Banku. Bo, a tego wam nie życzę, kiedy pojawi się problem ze spłatą, to się możecie przekonać jaki to jest bank i jego pracownicy, zwłaszcza ci pracujący w dziale windykacji Getin Banku.

Poniedziałek 31 marzec 2014 17:21 Amelia | Zawiercie

To powodzenia życzę zwłaszcza z Getin Bankiem!!!

Poniedziałek 31 marzec 2014 9:10 Gość

dobrze, że w ogóle jakiś program jest choć MdM do idealnych nie należy.nam się jednak udało załapać, do tego wzięliśmy kredyt hipoteczny w getinie i mieszkanie nasze

Środa 26 marzec 2014 22:25 Irena | Słupsk

To są pewne wybory, które nigdy nie będą łatwe. Tutaj w grę wchodzi dopłata do kredytu hipotecznego i jest to na pewno nagroda za trudny wybór.

Wtorek 25 marzec 2014 20:55 Gość

MDM wszedł zgodnie z planem w życie na początku roku. Największy problem to znaleźć mieszkanie spełniające kryteria. Decyzja o wyborze kredytu też do najłatwiejszych nie należy.

Środa 10 lipiec 2013 22:11 Jurek | Legnica

Programy dopłat do kredytów hipotecznych są dla średniozamożnych, a nie dla tych, którzy naprawdę potrzebują dopłat. Takie programy wspierające kredyty hipoteczne są po to, aby mieć właśnie poparcie polityczne w wyborach. Taka grupa na pewno jest w stanie głosować na rządzących.

Wtorek 9 lipiec 2013 11:34 Waldek | Płock

Jak masz takie marne dochody to niestety na "Rodzinę na swoim" Cię nie stać. Lepiej zawczasu pomyśl o wyprowadzce do innego kraju, bo tu przyszłości dla młodych ludzi i przedsiębiorców nie ma. Co do samego programu, wszyscy się podniecają i wiążą z nim plany, tylko że warunki jakie dyktuje rząd na prawdę nie są dla mnie zachęcające.

Poniedziałek 8 lipiec 2013 18:46 Gość

Jakby posłowie myśleli odrobinę o przyszłośi tego kraju to nie tracili by czasu na programy typu Mieszkanie dla młodych, tylko pozwolili by ludziom na normalne warunki pracy. Ja prowadzę własną działalność ZUS to koszt około 1050zł, lokali opłaty 2000 zł. Miesięcznie zarabiam około 5000 zł. Ale od tego mam jeszcze zapłacić 19% dochodowego. I gdzie tu logika, naharuje się człowiek i grosza nie widzi, a później mi powiedzą, że nawet na emeryturę nie mam co liczyć.

Wtorek 2 lipiec 2013 23:45 Damian | Leszno

Zasady są niezbędne, jednak jak są głupie to trzeba oo tym głośno mówić. Złożeniem tego rodzaju dofinansowania jest pomoc młodym ludziom w zakupie własnego mieszkania. Państwo i tak mało dba o obywateli więc jak nasi kochani posłowie popracują ruszą głowami i popytają właściwych ludzi to może wymyślą coś sęsownego a nie tylko tak żeby było.

Sobota 29 czerwiec 2013 14:19 Czesiek | Żary

Jak coś się dostaje z naszych podatków i jest się w lepszej sytuacji w stosunku do innych to muszą być chyba pewne zasady?

Piątek 28 czerwiec 2013 22:00 Gość

Głupia zasada z tym zakazem sprzedaży mieszkania przez pięć pierwszych lat pod groźba zwrotu dofinansowania. Jeśli ktoś decyduje się na kredyt na 30 lat z dofinansowaniem to raczej nie dla korzyści tylko z potrzeby powiadania własnego mieszkania. Ale u nas w kraju jak ktoś słusznie zauważył nie wszytko jest dopinane na ostatni guzik więc może to jeszcze zmienią lub da się obejść.

Wtorek 25 czerwiec 2013 23:13 Paweł | Wodzisław Śląski

Dobrze że ktoś daje szanse młodym na zakup własnego mieszania. Rodzina na swoim pomogła wielu ludziom zdobyć własny kąt. Miejmy nadzieję, że i tym rzem tak będzie a plany nie spalą na panewce jak to już nieraz bywało z planami rządowymi. Liczę na ten program i mam nadzieję, że warunki nie okażą się tak restrykcyjne.

Poniedziałek 24 czerwiec 2013 12:33 Gość

od 2014 będzie wymagany wkład własny w wysokości 5% jeżeli będziemy chcieli zaciągnąć kredyt hipoteczny, kryzys na rynku nieruchomości dopiero się zacznie proszę państwa! do czego zmierzamy?

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów