Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest to najtańszy produkt bankowy, dzięki któremu możemy uzyskać większą sumę pieniędzy. Warunek, który musi być spełniony to konkretny cel związany z nieruchomością, którą już posiadamy lub zamierzamy dopiero nabyć. Narzuca się jednak pytanie, co zrobić w przypadku, kiedy nie posiadamy konkretnego celu związanego z nieruchomością, a potrzebujemy większej kwoty pieniędzy?

Alternatywą jest możliwość wzięcia pożyczki gotówkowej, pożyczka pieniędzy od rodziny, bądź skorzystanie ze środków, jakie są dostępne na kartach kredytowych. Jednak te alternatywy mogą się sprawdzić w przypadku mniejszych kwot. Jeśli potrzebujemy znacznie większych pieniędzy możemy zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. Jest to jedna z kategorii kredytów hipotecznych, przy której nie musimy posiadać celu związanego z nieruchomością. Jest to pożyczka stosunkowo tania, a zabezpieczeniem jest hipoteka w postaci nieruchomości, dzięki czemu obniżone jest ryzyko i marża jest znacznie niższa.

Pożyczka hipoteczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą kupić nowe auto, sprzęt domowy czy też wydarzył się jakiś wypadek losowy i niezbędne są pieniądze. Środki pieniężne zdobyte dzięki pożyczce możemy również zainwestować na lokatach oszczędnościowych czy jakichś funduszach. Jednak większość banków zastrzega sobie, iż pieniądze z pożyczki nie mogą posłużyć jako środki na rozwój własnej działalności gospodarczej, wymagane jest w tym przypadku specjalne oświadczenie kredytobiorcy.

Kolejną różnicą między kredytem hipotecznym, a pożyczką hipoteczną jest kwota, jaką można uzyskać. W przypadku kredytu hipotecznego są to sumy w wysokości najczęściej 100% wartości zabezpieczenie, ale również dochodzą do 110% wartości nieruchomości. Natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej wysokość środków waha się od 50 do 70% wartości zabezpieczenia, ale może również sięgnąć 100% wartości nieruchomości.

Następną różnicą jest okres kredytowania. Pożyczka hipoteczna udzielana jest na okres około 25-30 lat, natomiast kredyt hipoteczny można otrzymać nawet na 50 lat. Pożyczka hipoteczna udzielana jest zazwyczaj w złotówkach, rzadziej w obcej walucie.

Warto jednak się zastanowić, czy tak duże pieniądze są nam rzeczywiście niezbędne, ponieważ z uzyskaniem pożyczki hipotecznej związanie są prowizje dla banku i inne opłaty okołokredytowe oraz pożyczka jest obciążeniem dla budżetu domowego.

Forum - Opinie

Niedziela 28 październik 2012 23:22 Gość

banalne pytanie, pożyczka może być na dowolny cel, kredyt zaciąga się na określoną rzecz

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

Jesteśmy ludźmi oferującymi pożyczki pomiędzy osobami, które ich potrzebują. Dla małych...

Najnowsze opinie klientów