Kredyt hipoteczny - definicja

Okazuje się, że pomimo ogromnej ilości reklam i informacji, wiele osób wciąż nie zna prawidłowej definicji kredytu hipotecznego, myląc go z kredytem na budowę domu. Oczywiście, jest to jedno z podstawowych zastosowań kredytu hipotecznego, jednak to nie ono stanowi o charakterze tego produktu finansowego.

Z definicji bowiem kredyt hipoteczny jest takim rodzajem kredytu, którego zabezpieczeniem jest ustanowiona hipoteka - niekoniecznie natomiast uzyskane środki trzeba wykorzystywać na budowę czy remont. Powszechnie popełnia się ten błąd, ponieważ środki, jakie otrzymuje się w ramach kredytu hipotecznego są bardzo znaczne, więc jest to narzędzie wybierane przez osoby budujące dom lub planujące zakup czy kapitalny remont mieszkania. Dokładny zakres możliwości wykorzystania kredytu określany jest każdorazowo przez bank w umowie kredytowej. Hipotetycznie jest więc możliwe ograniczenie zastosowań kredytu jedynie do budowy czy zakupu domu, jednak w praktyce podobne ograniczenia wprowadza się rzadko.

Określenie ?kredyt hipoteczny? pochodzi z podziału kredytów według rodzajów zabezpieczeń, a nie według zastosowań. Niemniej jednak przygniatająca większość kredytów na budowę domu to właśnie kredytu hipoteczne, co z kolei bierze się z tego, że większość z nas nie może pozwolić sobie na zabezpieczenie tak wysokiego kredytu w inny sposób, niż tylko ustanowieniem hipoteki na nowej nieruchomości.

Wszystko to piszę nie bez przyczyny - bardzo często nie rozumiejąc właściwe określeń związanych z definicjami produktów bankowych, próbujemy znaleźć pewne informacje na ich temat. Często poszukiwania kończą się fiaskiem nie dlatego, że takich informacji nie ma, ale dlatego, że zadajemy niewłaściwe pytania. Kiedy następnym razem spróbujesz wyszukać lub porównać kredyt hipoteczny, będziesz już umiał odróżnić go od kredytu na budowę lub remont, a także od kilku innych produktów kredytowych, które nie odpowiadają twoim wymaganiom, a które również wykorzystują hipotekę jako zabezpieczenie wierzytelności. Przy okazji poszukiwań kredytów hipotecznych: zawsze weź pod uwagę jakość źródła, z jakiego korzystasz oraz wiek danych - oferty banków zmieniają się często i zanim zostaną zaktualizowane w niektórych serwisach może minąć sporo czasu.

Następny artykuł:
Dla kogo kredyt mieszkaniowy

Forum - Opinie

Sobota 20 kwiecień 2013 19:59 Nolbert | Mysłowice

To prawda, że definicja kredytu hipotecznego jak dla mnie wiąże się przede wszystkim z kredytem który umożliwia zakup własnego kąta. To chyba najpopularniejsza pożyczka jaką biorą ludzie z wykorzystaniem hipoteki własnego domu. Tak myślę, że bankom nie jest na rękę promowanie innych pożyczek hipotecznych. Jak by było t byśmy byli raczeni nim na każdym kroku.

Czwartek 18 kwiecień 2013 20:54 Gość

Trudno się temu dziwić, że ludzie utożsamiają kredyt hipoteczny z kredytem na budowę domu. Banki we wszystkich reklamach podkreślają że kredyt hipoteczny jest właśnie na budowę domu lub zakup mieszkania. Takie utrwalenie w świadomość społecznej pogłębia się i już niedługo chyba nikt nie będzie pamiętał że z zabezpieczaniem na hipotece bank może udzielać kredytów na różne cele.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

WITAJ; Czy potrzebujesz pożyczki?Udzielamy pożyczek dla osób fizycznych: pożyczki osobiste na...

Najnowsze opinie klientów