Kredyt mieszkaniowy w obcej walucie a spread walutowy

Kredyt mieszkaniowy w obcej walucie a spread walutowy

Kredyty walutowe, np. kredyty hipoteczne w euro, są popularnym i atrakcyjnym świadczeniem, które może okazać się tańszym rozwiązaniem aniżeli dług zaciągany w złotówkach. Decydując się na taki kredyt mieszkaniowy, trzeba jednak pamiętać o podwyższającym ich koszt spreadzie walutowym.

Spread walutowy jest różnicą pomiędzy ceną waluty w przypadku jej kupna w stosunku do wartości, jaką osiąga owa waluta przy sprzedaży. Wartość spreadu generuje dodatkowe koszty, jakie musi ponieść osoba decydująca się zaciągnąć kredyt hipoteczny denominowany w obcej walucie. Rozważmy tę sytuację na przykładzie, zakładając, że pożyczyliśmy 200 tys. zł we frankach szwajcarskich i przyjmując, że jej kurs w przypadku kupna oscyluje w granicach 2,50 zł, zaś kurs sprzedaży wynosi 2,60 zł. Bank pożycza pieniądze po kursie kupna, lecz oddawać je będziemy musieli zgodnie z kursem sprzedaży. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że koszt kredytu wzrośnie o 10 gr. na jednej złotówce, czyli w konsekwencji o 8 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać jeszcze o odsetkach, które należy doliczyć spreadu, co jeszcze bardziej podniesie koszt kredytu. Oczywistym jest, że kurs obcej waluty jest często niestabilny i z różnych przyczyn się zmienia. Mając to na uwadze, należy być przygotowanym również na to, że spread będzie ewoluował. Z tego względu każdy, kto decyduje się na kredyt mieszkaniowy w obcej walucie, powinien być na bieżąco z sytuacją na rynku walut, ponieważ ma ona wpływ na wysokość płaconych rat. Dzięki takiej wiedzy można zawczasu przygotować się na ewentualne wahania i zacisnąć pasa w celu spłaty wyższej raty niż zwykle. Spread jest kolejnym czynnikiem, który pokazuje, że na kredyt hipoteczny denominowany w obcej walucie powinny decydować się przede wszystkim osoby potrafiące odnaleźć się w bankowej rzeczywistości, która wymusza monitorowanie kondycji danej waluty. Jeżeli tego nie potrafisz, nie decyduj się na taki kredyt mieszkaniowy.

Forum - Opinie

Czwartek 7 marzec 2019 22:17 NikT

Społecznościowe też nie są złe, często bardzo korzystne. W moim przypadku (wymieniałem na gieldawalut.com) wymiana trwała kilka do kilkunastu mint maks.

Środa 30 styczeń 2019 0:55 Czasnyk | Nowe Miasto

Liczy się też to aby walutę wymienić szybko, ja dlatego swoje pieniądze powierzam do przewalutowania Pluskantor.pl. Zaraz po zleceniu wymiany mogę już dysponować przewalutowanymi środkami- robiąc ekspresowy przelew. Natomiast na ile sprawnie przebiegają społecznościowe transakcje? Nie mam pojęcia.

Czwartek 11 październik 2018 1:29 michał

Chyba warto, jednak jeszcze nie próbowałem choć kilka lat walutę kupuję w Amronet i u nich też taka możliwość jest. Mi wiecznie się spieszy i dlatego korzystałem jak na razie z kursu dostępnego który tak bardzo mnie zadowalał.

Piątek 14 wrzesień 2018 22:20 Jagger | Łowicz

A co sądzicie o wymianie społecznościowej? taką opcję posiada serwis Gieldawalut.com. Jakbym z wyprzedzeniem kurs własny zaproponował to z ratą chyba spokojnie zdążę, a zaoszczędziłbym sporo, jest nawet szansa abym CHF kupił po kursie rynkowym

Sobota 25 sierpień 2018 0:13 pokemonick | Bartoszyce

Spread w bankach to często jakieś "nieporozumienie" wręcz, najzwyczajniej zawyżony. Ale wiadomo każdy może wyceniać jak chce, jednak też każdy sam może zdecydować gdzie będzie kupował walutę. Tak więc klient nie jest na pozycji przegranej. Ja np. kupuję chętnie przez internetowy pluskantor.pl, spread ok 2 grosze zaledwie, żadnych opłat ponadto, a sprawnie jak w banku, praktycznie klikam i mam walutę.

Wtorek 21 sierpień 2018 21:21 mamalek | Ruda Śląska

Ja myślę, że banki od początku wiedziały:P Jakby nie było to fakt, trzeba działać. Metoda spłacania we franku wydaje się jedną z najlepszych. Sam widziałem że np. Amronet wycenia znacznie korzystniej niż banki, sądzę że przy takiej przeciętnej racie ok 80 zł by dało radę zaoszczędzić. Kupuję u nich EUR więc też i co do kwestii zaufania do tego kantoru mam pewność, dlatego polecam frankowiczom,.

Piątek 17 sierpień 2018 20:37 Zachari

Łatwo się mówi, że trzeba było nie brać kredytu we frankach, ale kto wiedział, że tak teraz będzie to wszystko wyglądać. Teraz nie trzeba tracić głowy, tylko ratować się wymianą w kantorach online. Na Gieldawalut.com mają bardzo dobry kurs franka (zresztą nie tylko)i na racie można zaoszczędzić nawet kilka stówek.

Czwartek 5 lipiec 2018 23:54 arek_maj | Krosno

Niektórzy nadal nic z tym nie robią, czemu się szczerze dziwię. A warto, bo zakup CHF poza bankiem jest tańszy, a tę możliwość można wdrożyć bez zbyt wielu formalności. W Pluskantor.pl dziś EUR kupowałem i spojrzałem też na kurs franka, sprzedaż po 3,76 zł, w banku cena sięga 4 zł.

Środa 4 lipiec 2018 21:14 Adi | Kraków

Pewnie, że najlepiej nie brać kredytu w walucie, ale niestety dla niektórych osób, jest to rada już trochę spóźniona. Teraz jedyne co mogą zrobić to wymieniać w kantorach online i w ten sposób obniżać sobie ratę. Moja siostra np. wymienia na stronie Pluskantor i zawsze parę stówek zostaje jej dzięki temu w kieszeni.

Czwartek 14 czerwiec 2018 22:55 piotremo | Ożarów Mazowiecki

Zgadza się, nie wiem po komu było takie ryzyko. No ale jak jest, warto szukać opcji by temu zaradzić jak kurs podskoczył. Na pewno z e-kantorem to dobre i proste rozwiązanie, nie raz kupowałem na gieldawalut.com walutę i widzę jaka jest różnica w kursach pomiędzy platformą a bankiem.

Wtorek 29 maj 2018 14:55 zefoslaw | Piaseczno

Najlepiej po prostu nie brać kredytu w walucie, a ludzie nabrali choć franka nawet na oczy nie zobaczyli, bank tak zapisał w umowie i tyle. Zgodzę się zaś z tym, że jak ktoś już ma na głowie te spłaty, bezpośrednio w CHF lepiej, bo jak bank o swojemu automatycznie zadziała z przewalutowaniem i spłatą, to wiadomo tak żeby sobie zarobić ile zaplanował. Chociaż teraz banki trochę zeszły ze spreadów, jak porównywałem z Amronet, gdzie na inne cele robię przewalutowania, trudno mówić żeby kursy i koszty nawet zbliżone były. Zdecydowanie kantor wygrywa.

Sobota 31 marzec 2018 0:10 AdultBoy | Mysłowice

Słyszałem sporo o problemach związanych ze spłatą kredytu we franku, w końcu ludzie dwukrotnie przepłacają. Jednocześnie np. przewalutowanie kredytu też wydaje mi się ryzykowne, prędzej opcja o której mówicie- kupować CHF tam gdzie taniej niż w banku. Sam na potrzeby przedsiębiorstwa wymieniam walutę przez Pluskantor.pl, też ze względu na korzystniejsze kursy oraz możliwość szybkich przelewów bezpośrednio z kantoru, ten więc mogę polecić frankowiczom na pewno.

Poniedziałek 12 luty 2018 21:25 g.osia | Olsztyn

Najniższy koszt znalazłam na Gieldawalut.com- prowizja o,2% pomniejszona o 20% dzięki programowi cashback, ktory jest dostępny dla wszystkich klientów. Kursy bardzo konkurencyjne i do funkcjonalności serwisu również żadnych uwag nie mam.

Środa 24 styczeń 2018 22:44 Janek | Łajski

Sądzę że kredyt w walucie to nie jest dobry pomysł, od początku każdy powinien sobie zdawać sprawę z ryzyka jakie ze sobą niosą wahania kursów. Jeśli ktoś podpisze do umowy aneks to rzeczywiście ma szansę kupić CHF taniej niż w banku, konkurencyjnie wycenia choćby Pluskantor.pl, który byłby myślę dla spłacających dobrym rozwiązaniem również ze względu na sprawne przelewy do wszystkich banków.

Wtorek 31 październik 2017 9:39 Lando333

Często wyjeżdżam za granicę, dlatego dobry kantor to dla mnie podstawa. Moim faworytem jest zdecydowanie Amronet, który oferuje najlepsze kursy walutowe na rynku oraz błyskawiczną szybkość transakcji. Dzięki temu nie muszę martwić się o brak odpowiedniej waluty, bo w kilka minut pozbywam się problemu

Sobota 30 wrzesień 2017 14:07 Grzesiek | Warszawa

Moim zdaniem Amronet ma najlepszą ofertę spośród wszystkich kantorów obecnie. Sam z niego korzystam od 2 lat i nigdy nie miałem z nim żadnych problemów.

Niedziela 20 grudzień 2015 16:27 Gość

Warto wymieniać w Amronet.pl Zawsze jak mam większą kwotę to negocjuję cenę kursu

Piątek 27 listopad 2015 18:52 Gość

Ja tez kozystam z uslug Amronet.pl wiele na tym zyskalem

Sobota 14 listopad 2015 23:01 Gość

skoro szukacie najnizszego spreadu to gdzie w banku??? nie lepiej internetowy kantor taki jak Amronet.pl?

Niedziela 18 październik 2015 22:36 Gość

Korzystam kilka razy w tygodniu z kantoru Amronet.pl i jestem bardzo zadowolony. Kantor obsługuje wszystkie banki, pieniądze wracają na moje konto w Millennium w ciągu chwili.

Sobota 3 październik 2015 20:43 Gość

A próbowałeś po cenie forex? Tam w Amronecie mozna i w ten sposób

Środa 30 wrzesień 2015 22:08 Gość

Jestem bardzo zadowolony z Amronet.pl Wymieniam bardzo duże kwoty i tym samym mam możliwość negocjacji ceny kursu.

Niedziela 27 wrzesień 2015 22:40 Gość

Co do kantoru to najlepszy według mnie to Amronet.pl Szybki, prosty i bez ukrytych opłat

Niedziela 13 wrzesień 2015 22:25 Gość

Tak jak inni niżej również polecam Amronet.pl Wymieniam u nich często i większe kwoty. Dodatkowo wystawiają fakturę.

Piątek 4 wrzesień 2015 15:20 Gość

wlasnie tak mozna nawet negocjowac stawki

Czwartek 27 sierpień 2015 23:09 Gość

Z tego co się orientowalem faktycznie Amronet.pl

Poniedziałek 24 sierpień 2015 23:48 Gość

Moim zdaniem Amronet.pl ma najnizszy

Sobota 22 sierpień 2015 14:19 Gość

Jeśli chodzi o dobry kantor internetowy to tylko Amronet.pl Można u nich negocjować cenę kursu. Polecam sprawdzić.

Czwartek 30 lipiec 2015 23:50 Gość

Jedyny kantor, który warto polecić to Amronet.pl Maja bardzo dobrą cene kursu.

Wtorek 28 lipiec 2015 23:33 Gość

Mam kredyt hipoteczny, ale jednak w PLN. Jakoś nigdy nie byłam przekonana to zobowiązań w obcej walucie. Mimo to korzystam z wymiany walut na potrzeby firmy- właśnie w Amronet.pl. Ten kantor jest tani i sprawnie realizuje transakcje oraz wypłaty środków.

Sobota 4 lipiec 2015 10:55 Gość

Internetowa wymiana waluty jest wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem. Jestem za Bardzo sobie cenię np. współpracę z Amronet.

Wtorek 23 czerwiec 2015 22:57 Gość

W banku jest bezpiecznie ale tanio niestety nie, a Amronet łączy zaletę uczciwych transakcji z niskim ich kosztem.

Środa 10 czerwiec 2015 13:21 Gość

Początkowo korzystałem z wymiany waluty w banku- myślałem że to najbardziej pewna opcja. Przekonałem się jednak że internetowe kantory są równie rzetelne przy czym znacznie tańsze. Teraz kupuję walutę na Amronet.pl, po korzystniejszym kursie, biorę też udział w promocjach.

Niedziela 11 maj 2014 17:41 Mariola | Tomaszów Mazowiecki

Dużo, bo nawet wychodzi 10 gorszy na franku szwajcarskim, a jak ma się ratę miesięczną kredytu hipotecznego 500 franków szwajcarskich to jest to 50 złotych, dla wielu niewiele, ale dla mnie właśnie dużo, a za zaoszczędzone pieniądze można nadpłacić kredyt, wyjdzie kilka franków na miesiąc, ale zawsze to coś, bo już w skali kilku lat może się okazać, że n koniec nie zapłacimy 5 czy 6 ostatnich rat miesięcznych kredytu hipotecznego w walucie obcej.

Sobota 10 maj 2014 19:03 Marta | Legionowo

Ja cały czas korzystam z Amronet.pl i polecam, bo płacę stałą prowizję- tylko 0,2%, zamiast spreadu.

Niedziela 28 październik 2012 23:19 Gość

korzystał ktoś z aliorkantor?

Piątek 8 czerwiec 2012 22:08 Gość

potwierdzam, kantor internetowy to lepszy wybór niż wymiana w banku

Środa 6 czerwiec 2012 12:58 Gość

ja tam kupuje walutę w kantorach internetowych, polecam, mozna dużo zaoszczędzić

Środa 21 marzec 2012 18:45 Gość

teraz mało kto dostaje kredyt w EURO, ale jak już to szukajcie banku w którym jest najniższy spread

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

WITAJ; Czy potrzebujesz pożyczki?Udzielamy pożyczek dla osób fizycznych: pożyczki osobiste na...

Najnowsze opinie klientów