Na jak długi okres wziąć kredyt mieszkaniowy

Na jak długi okres wziąć kredyt mieszkaniowy

Decydując się wziąć kredyt hipoteczny, musisz zdecydować, w jakim czasie go spłacisz. Długość okresu kredytowania jest bardzo istotnym czynnikiem, mającym duży wpływ na wiele aspektów związanych z Twoimi finansami, dlatego powinieneś określić jego długość z rozsądkiem i należytą uwagą.

Każdy kredyt hipoteczny jest świadczeniem przyznawanym na co najmniej kilka lat. Minimalny okres spłaty wynosi z reguły 5, zaś maksymalny w niektórych przypadkach nawet aż 50 lat. Decyzja dotycząca długości okresu kredytowania wiąże więc kredytobiorcę z bankiem (niekoniecznie jednym) na bardzo długi czas, dlatego należy podejść do niej z rozwagą. Ma ona wpływ również na wysokość rat; im krótszy okres spłaty, tym ich wartość wyższa, ponieważ kredytobiorca musi w mniejszej ilości rat spłacić swoje zobowiązanie. Jednocześnie krótki okres spłaty wpływa na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, lecz w tej sytuacji zależność jest odwrotna niż w przypadku rat; mianowicie im krócej spłacasz kredyt mieszkaniowy, tym mniejszą kwotę oddasz bankowi z tytułu należnych odsetek. Powstaje zatem pytanie: na jak długo wiązać się z bankiem? Jak to z reguły bywa w przypadkach kredytów hipotecznych, tak i w tej sytuacji zależy to w głównej mierze od indywidualnej sytuacji osoby chcącej zaciągnąć dług. Nie należy decydować się na zbyt krótki okres kredytowania, ponieważ może to zbyt mocno nadwyrężyć budżet domowy. Powinno się dokładnie obliczyć wysokość raty w zależności od okresu spłaty i wybrać optymalne rozwiązanie ? możliwie najkrótszy okres przy takiej wysokości raty, aby nie spowodowała zbyt dużego obciążenia budżetu domowego. Takie wyjście wydaje się najlepsze, ponieważ oprocentowanie jest w tym momencie możliwie najniższe, a raty nie obciążają zbyt mocno budżetu domowego.

Forum - Opinie

Niedziela 28 październik 2012 23:19 Gość

max 25-30, na więcej nie ma co

Środa 6 czerwiec 2012 12:57 Gość

50 to dla młodziaszków, a mając np 40 lat to duuużo krótszy

Środa 21 marzec 2012 18:41 Gość

najdłuższy okres spłaty mają bodajże w aliorbanku 50lat

Sobota 4 luty 2012 14:45 Gość

na jak najdłuższy, chyba że ma sie sporo kasy

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

WITAJ; Czy potrzebujesz pożyczki?Udzielamy pożyczek dla osób fizycznych: pożyczki osobiste na...

Najnowsze opinie klientów