Nie mam pieniędzy, aby spłacić kredyt hipoteczny - co robić

Nie mam pieniędzy, aby spłacić kredyt hipoteczny - co robić

Życie przynosi wiele niespodzianek i nigdy nie wiadomo, co się nam przydarzy. Dlatego nie możemy przewidzieć, że w ciągu kilkunastu lat, gdy będziemy spłacać kredyt mieszkaniowy, nasza sytuacja materialna znacznie się nie pogorszy. Co wtedy? Czy istnieje możliwość zawieszenia rat i oddania długu w późniejszym terminie?

Jeżeli Twoja sytuacja materialna jest na tyle zła, że nie możesz co miesiąc oddawać bankowi rat mających opłacać Twój kredyt hipoteczny, nie załamuj się ? nie wszystko stracone. Mając kłopoty finansowe, warto odwiedzić swój bank i poinformować o tym jego przedstawicieli. Nie należy z tym czekać do momentu, gdy w skrzynce pocztowej pojawi się list proszący o uregulowanie niespłaconych rat, ponieważ stracimy wiarygodność i trudniej będzie coś utargować. A targować się warto, gdyż banki są skłonne do pójścia na ustępstwa w imię spłaconego w 100% kredytu. Najłatwiej jest wynegocjować pomniejszenie rat kosztem wydłużenia okresu spłaty zobowiązania. Jeżeli spłacamy raty malejące, istnieje również możliwość ich zamiany na równe, co jest przydatne szczególnie w przypadku, gdy kłopoty ze spłatą kredytu pojawiły się stosunkowo szybko. Jeśli nawet to nie pomoże, można złożyć wniosek o przyłączenie do kredytu kolejnej osoby, która pomoże uregulować zobowiązanie. Niektóre banki oferują także odroczenie rat. Ostateczne rozwiązanie stanowi ogłoszenie upadłości konsumenckiej, z której mogą skorzystać osoby nie mające środków na spłatę kredytu nie ze swojej winy. Jeżeli straciłeś pracę przez przewlekłą chorobę, upadek swojego zakładu czy inne losowe wypadki, w ostateczności możesz ogłosić upadłość. Niemniej jednak warto szczerze porozmawiać z bankiem o swojej sytuacji i ustalić rozwiązanie, które będzie dogodne zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla samej placówki. Wszak w banku też pracują ludzie.

Forum - Opinie

Wtorek 15 marzec 2016 14:20 Gość

nie mam pieniedzy na splate hipoteki w pkobp co dalej?

Wtorek 7 maj 2013 6:46 Gość

Upadłość konsumencka jest bardzo trudna do realizacji i kosztowna. Jak się nie ma na raty kredytu hipotecznego to tym bardziej nie będzie się miało pieniędzy, aby ogłosić upadłość konsumencką

Poniedziałek 6 maj 2013 21:45 Gość

Refinansowanie to nie jest dobre rozwiązanie. Koszty związane z ponownym oszacowaniem nieruchomości, z zawarciem aneksu do umowy lub tez podpisanie nowej umowy to są bardzo duże sumy. Każdy kto raz przechodził przez tą procedurę, doskonale wie z jakimi kosztami wiąże się samo przygotowanie wniosku i sfinalizowanie umowy. Co robić żeby ułagodzić bank. Prosta odpowiedz tylko mało satysfakcjonująca dla kogoś kto jest w trudnej sytuacji finansowej. Wpłacenie rzadanych kwot jet jedynym wyjściem.

Poniedziałek 5 listopad 2012 13:28 Gość

zawsze można spróbować refinansować kredyt na nowych zasadach, być może marże aktualne są dużo niższe niż marżą jaka mamy zapisaną w umowie kilka lat temu

Niedziela 28 październik 2012 23:18 Gość

kiepska sytuacja, na pewno nie warto wspierać się jakimś parabankiem i pożyczką na wysoki procent

Środa 21 marzec 2012 18:39 Gość

po pierwsze to skontaktowac się z bankiem, nie ma co odwlekać, bo dowalą karę, a tak a nóż może uda sie odlożyć spłatę

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

WITAJ; Czy potrzebujesz pożyczki?Udzielamy pożyczek dla osób fizycznych: pożyczki osobiste na...

Najnowsze opinie klientów