Strefa wiedzy

Kredyt hipoteczny - definicja

Okazuje się, że pomimo ogromnej ilości reklam i informacji, wiele osób wciąż nie zna prawidłowej definicji kredytu hipotecznego, myląc go z kredytem na budowę domu. Oczywiście, jest to jedno z podstawowych zastosowań kredytu hipotecznego, jednak to nie ono stanowi o charakterze tego produktu finansowego.

Dla kogo kredyt mieszkaniowy

Dla kogo kredyt mieszkaniowy

Wielu z nas marzy o własnych czterech kątach. Posiadanie mieszkania jest bowiem dużym komfortem, który daje stabilizację życiową. Niestety nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić, gdyż aby otrzymać kredyt hipoteczny ? a taka jest najczęstsza forma kupna mieszkania ? należy spełnić określone kryteria.

Coraz krótszy okres spłaty kredytu a zdolność kredytowa

Jeszcze kilka lat temu banki bardzo chętnie udzielały kredytów hipotecznych na 40 czy 50 lat. Jednak sytuacja gospodarcza kilka lat temu była diametralnie różna od obecnej i od jakiegoś czasu możemy obserwować zmianę strategii banków.

Kredyt hipoteczny - dokumenty i zatrudnienie

Kredyt hipoteczny - dokumenty i zatrudnienie

Jeżeli oszacowałeś swoją zdolność kredytową i obliczyłeś, że masz szanse na kredyt hipoteczny, możesz złożyć wniosek o jego przyznanie. Musisz w nim skompletować wszystkie dokumenty niezbędne w procesie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy. Gdzie je można otrzymać i z czym są związane?

Kredyt hipoteczny - dokumenty i nieruchomość

Kredyt hipoteczny - dokumenty i nieruchomość

W poprzednim artykule poruszyliśmy kwestię dokumentów dotyczących zatrudnienia, które są wymagane w przypadku składania wniosku o kredyt hipoteczny. Przejdźmy zatem do kolejnego zagadnienia związanego z niezbędnymi dokumentami, tym razem dotyczącymi samej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny - opłaty związane z przyznaniem

Kredyt hipoteczny - opłaty związane z przyznaniem

Wiesz już, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, ubiegając się o kredyt mieszkaniowy, ale nie masz pojęcia o kosztach związanych z jego zaciągnięciem. W tym artykule postaramy się je pokrótce zaprezentować.

Jaki najlepszy kredyt hipoteczny

Jaki najlepszy kredyt hipoteczny

Znasz opłaty, jakie są pobierane, gdy jest przyznawany kredyt mieszkaniowy i wiesz, że są one w dużej mierze dobierane indywidualnie do każdego klienta. W takim razie dobrze byłoby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, czyli taki, który odpowiadałby Twoim wymaganiom. Ale jak to zrobić?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Największy wpływ na łączną sumę, jaką oddasz bankowi, spłacając kredyt hipoteczny, ma oprocentowanie. Z tego względu warto bliżej przyjrzeć się procesowi konstruowania jego wartości oraz innym kwestiom związanym z oprocentowaniem rat.

Jakie raty

Jakie raty

Umowę przyznającą Ci kredyt hipoteczny podpisałeś w jednej chwili, dokumenty kompletowałeś kilka tygodni, ale raty będziesz spłacać przez kilkanaście ? w niektórych przypadkach nawet 30 ? lat. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać je w odpowiedni i rozsądny sposób.

W jakiej walucie dostanę najlepszy kredyt mieszkaniowy

W jakiej walucie dostanę najlepszy kredyt mieszkaniowy

Wiesz już jakie raty powinieneś wybrać, ale pozostała jeszcze kwestia waluty, w jakiej będzie spłacany kredyt mieszkaniowy. Jeszcze niedawno miałeś kilka walut do wyboru: kredyty hipoteczne we Frankach Szwajcarskich, Euro, Dolarze, no i oczywiście w naszej rodzimej walucie, czyli Złotym. Aktualna sytuacja gospodarcza i niepewność na rynkach finansowych spowodowała że banki odchodzą od kredytów walutowych.

Nie mam pieniędzy, aby spłacić kredyt hipoteczny - co robić

Nie mam pieniędzy, aby spłacić kredyt hipoteczny - co robić

Życie przynosi wiele niespodzianek i nigdy nie wiadomo, co się nam przydarzy. Dlatego nie możemy przewidzieć, że w ciągu kilkunastu lat, gdy będziemy spłacać kredyt mieszkaniowy, nasza sytuacja materialna znacznie się nie pogorszy. Co wtedy? Czy istnieje możliwość zawieszenia rat i oddania długu w późniejszym terminie?

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Ludzie często popełnieją błędy. Złe decyzje są częścią naszego życia, lecz trzeba je przyjmować z podniesionym czołem, wyciągając konstruktywne wnioski. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytów hipotecznych; jeżeli uświadomiłeś sobie, że Twój kredyt mieszkaniowy jest zły, możesz go zmienić. Nawet po podpisaniu umowy.

Na jak długi okres wziąć kredyt mieszkaniowy

Na jak długi okres wziąć kredyt mieszkaniowy

Decydując się wziąć kredyt hipoteczny, musisz zdecydować, w jakim czasie go spłacisz. Długość okresu kredytowania jest bardzo istotnym czynnikiem, mającym duży wpływ na wiele aspektów związanych z Twoimi finansami, dlatego powinieneś określić jego długość z rozsądkiem i należytą uwagą.

Umowa przedwstępna i kredyt hipoteczny

Umowa przedwstępna i kredyt hipoteczny

Chcąc wziąć kredyt mieszkaniowy, przed jego przyznaniem powinieneś podpisać umowę przedwstępną, poświadczającą o tym, że jesteś gotów do kupna wybranej nieruchomości. To, jak ona powinna wyglądać i co ma w sobie zawierać, postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.

Kredyt mieszkaniowy w obcej walucie a spread walutowy

Kredyt mieszkaniowy w obcej walucie a spread walutowy

Kredyty walutowe, np. kredyty hipoteczne we euro, są popularnym i atrakcyjnym świadczeniem, które może okazać się tańszym rozwiązaniem aniżeli dług zaciągany w złotówkach. Decydując się na taki kredyt mieszkaniowy, trzeba jednak pamiętać o podwyższającym ich koszt spreadzie walutowym.

Przewalutowanie a kredyt hipoteczny

Przewalutowanie a kredyt hipoteczny

Kredyt mieszkaniowy jest spłacany w jednej, określonej w umowie walucie. Do wyboru jest polski złoty i obce nominały. A co w sytuacji, gdy już spłacając kredyt hipoteczny, chcemy zmienić jego walutę? Czy jest to możliwe i jak to zrobić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Sprzedaż nieruchomości, którą obciąża kredyt mieszkaniowy

Sprzedaż nieruchomości, którą obciąża kredyt mieszkaniowy

Mimo powszechnej opinii, że kredyt mieszkaniowy na długo wiąże kredytobiorcę z bankiem, nie jest to regułą. Istnieje bowiem możliwość sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, nawet jeśli kredyt hipoteczny nie został do końca spłacony. Jak tego dokonać? Przeczytaj artykuł i się dowiedz.

Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest to najtańszy produkt bankowy, dzięki któremu możemy uzyskać większą sumę pieniędzy. Warunek, który musi być spełniony to konkretny cel związany z nieruchomością, którą już posiadamy lub zamierzamy dopiero nabyć.

Zalety i wady kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest najtańszym kredytem na rynku, jaki mają w swojej ofercie banki. Swego czasu najbardziej opłacalnym kredytem hipotecznym był kredyt walutowy udzielany we frankach szwajcarskich. Oprocentowanie tego kredytu wynosiło mniej niż 1,5 procent, jednak sytuacja po kilku latach zmieniła się diametralnie wraz ze zmianą kursu franka.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

O oprocentowaniu wiemy już dużo. Teraz pora przyjrzeć się innym czynnikom, które mogą wpływać na całkowity koszt kredytu. Szczególną uwagę na oferty powinni zwrócić kredytobiorcy, którzy ubiegają się o rożnego rodzaju promocyjne kredyty mieszkaniowe.

Zabezpieczenia kredytu hipotecznego

Z definicji kredytu hipotecznego wynika, że jego zabezpieczeniem jest ustalona w księdze wieczystej hipoteka. Jednak praktyka pokazuje, że często jest to zabezpieczenie niewystarczające dla pełnej kwoty kredytu, dlatego w różnych bankach stosowane i wymagane są różne inne dodatkowe zabezpieczenia.