Ranking kredytów hipotecznych listopad 2012

Kolejny miesiąc nie przyniósł zmiany na pozycji lidera w rankingu kredytów hipotecznych w PLN, w dalszym ciągu najniższe oprocentowanie kredytu oferuje Alior Bank. Na dalszych pozycjach rankingu mamy już trochę zmian zarówno w górę jak i w dół. Suma sumarum średnia marża wszystkich ofert uwzględnionych w rankingu kredytów hipotecznych pozostała na tym samym poziomie i wynosi 1,39%.

Pomimo braku widocznych, znaczących obniżek marż oprocentowanie kredytów hipotecznych spada po raz kolejny, a wszystko to dzięki obniżce stóp procentowych. W przeciągu najbliższych tygodni spodziewana jest następna obniżka stóp procentowych, co jeszcze bardziej wpłynie na spadek wysokości miesięcznych rat. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się także w roku 2013.

Widoczne porównanie kredytów hipotecznych wykonano zakładając kredyt hipoteczny w PLN na 25 lat na kwotę 300 tys. zł. zaciągnięty przez rodzinę 2+1 z zadeklarowanym wkładem własnym w wysokości 25%.

Ranking kredytów hipotecznych w EURO

Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych w złotówkach średnia marża kredytów hipotecznych w euro pozostała na tym samym poziomie co w miesiącu ubiegłym i mieści się w granicy o 4,5%. Niemniej jednak nie obyło się bez małego przetasowania w rankingu. Kredyt mieszkaniowy w euro Raiffeisen Bank Polska awansował o jedną pozycję i przez to zajął pierwsze miejsce w rankingu kredytów hipotecznych w euro. Na drugiej pozycji ze swoją ofertą kredytu w euro uplasował się lider z poprzedniego miesiąca czyli Bank Zachodni WBK. Pozostałe oferty nie zmieniły swoich pozycji w rankingu z poprzedniego miesiąca.

Pomimo braku spadku marży kredytów hipotecznych w euro klienci mają powody do zadowolenia gdyż kurs euro jest stosunkowo niski przez co miesięczna rata jest nieco niższa niż w ubiegłych miesiącach. Niestety trend ten może się odwrócić, zdaniem wielu ekonomistów obniżka stóp procentowych spowoduje wzrost wysokości kursu walut obcych wobec złotego, w tym euro.

Ranking kredytów hipotecznych w euro listopad 2012

Kredyt/Pożyczka w:Oprocentowanie rzeczywiste RRSOMarża
1Kredyt mieszkaniowy Raiffeisen Bank3,21%2,99%
2Kredyt mieszkaniowy BZ WBK3,43%3,30%
3Kredyt mieszkaniowy Deutsche Bank PBC3,70%3,50%
4Kredyt hipoteczny mBank4,78%4,50%
5Kredyt hipoteczny MultiBank4,78%4,50%
6Kredyt hipoteczny Polbank5,00%4,80%
7Kredyt hipoteczny Getin Bank5,03%4,65%

Ranking kredytów hipotecznych w euro powyższych banków sporządzono w oparciu o symulację kredytu hipotecznego zaciągniętego na 25 lat na kwotę 300 000 zł.