Sprzedaż nieruchomości, którą obciąża kredyt mieszkaniowy

Sprzedaż nieruchomości, którą obciąża kredyt mieszkaniowy

Mimo powszechnej opinii, że kredyt mieszkaniowy na długo wiąże kredytobiorcę z bankiem, nie jest to regułą. Istnieje bowiem możliwość sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, nawet jeśli kredyt hipoteczny nie został do końca spłacony. Jak tego dokonać? Przeczytaj artykuł i się dowiedz.

Aby sprzedać nieruchomość, którą obciąża kredyt hipoteczny, należy spełnić kilka warunków. Nie są one zbyt restrykcyjne, dzięki czemu proces ten nie sprawia dużych problemów. Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić w tym kierunku, jest powiadomienie banku o zamiarze sprzedaży nieruchomości. Aby transakcja mogła dojść do skutku, placówka musi wyrazić zgodę na sprzedaż lokum. Z reguły banki nie mają nic przeciwko tego typu praktykom, dlatego owa zgoda nie jest zbyt trudna do uzyskania. Kolejnym krokiem jest uzyskanie opinii placówki w zakresie spłacanego kredytu, w której powinny znajdować się: numer konta bankowego, na który ma zostać przelana określona w opinii kwota pieniędzy, oraz zaświadczenie, że po spłacie kredytu nieruchomość zostanie usunięta z hipoteki. Jest to konieczne, ponieważ dopiero w tym momencie można wpisać nową hipotekę do księgi wieczystej.

Kupno nieruchomości, którą obciąża kredyt hipoteczny

Przeanalizujmy teraz odwrotną sytuację, czyli kupno nieruchomości, którą obciąża kredyt mieszkaniowy. Chcąc dokonać takiej transakcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny. Również w tym przypadku będzie trzeba zasięgnąć opinii banku i uregulować wyżej wymienione formalności. Co ważne, kredyt hipoteczny nie musi być udzielany przez ten sam bank, który kredytował nieruchomość przed sprzedażą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić placówkę i wybrać najlepszą ze wszystkich dostępnych na rynku ofert. Kolejnym krokiem jest sporządzenie aktu notarialnego, w którym powinno się określić, że kwota potrzebna do kupna nieruchomości zostanie uregulowana w dwóch ratach: jedna część znajdzie się (ta, która została przez niego spłacona w kredycie) na koncie sprzedającego, zaś druga zostanie ulokowana w banku i jej przeznaczeniem będzie spłata długu wobec banku. Po uiszczeniu określonej kwoty na koncie osoby sprzedającej można udać się do banku, który wystawi odpowiednie oświadczenie mogące być podstawą do wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Forum - Opinie

Poniedziałek 21 październik 2019 0:53 Gość

Witam Pana / PaniCzy potrzebujesz pilnej pożyczki, czy potrzebujesz pożyczki na refinansowanie, czy potrzebujesz pożyczki na spłatę swojego długu? Potrzebujesz pożyczki na zakup samochodu lub domu? Jeśli tak, nie martw się więcej, oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki o dopuszczalnej stopie procentowej bez sprawdzania kredytu !!! skontaktuj się z nami dzisiaj przez e-mail.E-mail: sabinhelps@gmail.comDziękuję. Pan Karin Sabine

Niedziela 7 wrzesień 2014 11:52 Gość

Art. 72. Niedopuszczalność zastrzeżenia zakazu zbycia nieruchomości obciążonej Niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki. Skoro wierzyciel hipoteczny nie może złożyć zastrzeżenia co do sprzedaży nieruchomości to z jakiej racji w ogóle mam pytać bank o zgodę na sprzedaż nieruchomości ???

Niedziela 28 październik 2012 23:21 Gość

jak się nie ma kasy na raty to warto pomyśleć o sprzedaży i nie brnąć w błoto

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w KredytnaM zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebuję kredytu

Witam, nazywam się Claudia Klein, jestem dyrektorem finansowym, udzielam pożyczek i innych usług...

Najnowsze opinie klientów